Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular: 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı....

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Temmuz 11, 2014, 09:18:38 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

...::: EDuBiLiM :::...

Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: 10 Kasım Atatürk'ün Ölüm Günü (Anma Programı , Konuşma Örneği , Bilgiler )  (Okunma Sayısı 34540 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tam Üye
Üye No: 29372
Mesleği: Öğretmen

« : Kasım 05, 2009, 10:13:14 ÖS »

Atatürk'ün hayatı , son yılları ve ölüm günü hakkında bilgiler , Atatürk'ü anma programı , konuşma metinleri www.edubilim.com tarafından biraraya getirilmiştir. Sizde Ulu Önderimiz hakkında duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız memnun oluruz...

10 Kasım Atatürk'ün Ölüm Günü
Belirli Günler ve Haftalar

ATATÜRK'ÜN SON YILLARI VE ÖLÜMÜ

Atatürk'ün ilk hastalık belirtisi 1937 yılında ortaya çıktı. 1938 yılı başlarında Yalova'da bulunduğu sırada, ciddî olarak hastalandı. Buradaki tedavi olumlu sonuç verdi. Fakat tamamen iyileşmeden Ankara'ya yaptığı yorucu yolculuk, hastalığının artmasına sebep oldu.

Bu tarihlerde Hatay sorununun gündemde olması da onu yormaktaydı. Hasta olmasına rağmen, Mersin ve Adana'ya geziye çıktı. Kızgın güneş altında askerî birliklerimizi teftiş edip tatbikat yaptıran Atatürk, çok yorgun düştü. Ülkü edindiğimillî dava uğruna kendi sağlığını hiçe saydı. Güney seyahati hastalığının artmasına sebep oldu. 26 Mayıs'ta Ankara'ya döndükten sonra tedavi ve istirahat için İstanbul'a gitti. Doktorlar tarafından, siroz hastalığı teşhisi kondu. Deniz havası iyi geldiği için, Savarona Yatı'nda bir süre dinlendi. Bu durumda bile ülke sorunlarıyla ilgilenmeye devam etti. İstanbul'a gelen Romanya kralı ile görüştü. Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti. 4 Temmuz 1938'de Hatay Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi Atatürk'ü çok sevindirip moralini düzeltti.

Temmuz sonlarına kadar Savarona'da kalan Atatürk'ün hastalığı ağırlaşınca Dolmabahçe Sarayı'na nakledildi. Fakat hastalığı durmadan ilerliyordu. O'nun hastalığını duyan Türk halkı, sağlığıyla ilgili haberleri heyecanla takip ediyor, bütün kalbiyle iyileşmesini diliyordu. Hastalığının ciddiyetini kavrayarak 5 Eylül 1938'de vasiyetini yazıp servetinin büyük bir kısmını Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına bağışladı.

Ekim ayı ortalarında durumu düzelir gibi oldu. Fakat, çok arzuladığı hâlde, Ankara'ya gelip cumhuriyetin on beşinci yıl dönümü törenlerine katılamadı. 29 Ekim 1938'de kahraman Türk Ordusu'na yolladığı mesaj, Başbakan Celâl Bayar tarafından okundu. "Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferlerle beraber medeniyet nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusu!" sözü ile Türk Ordusu'nun önemini belirtmiştir. Yine aynı mesajda "Türk vatanının ve Türk'lük camiasının şan ve şerefini, dahilî ve harici her türlü tehlikelere karşı korumaktan ibaret olan vazifeni, her an ifaya hazır ve amade olduğuna benim ve büyük ulusumuzun tam bir inan ve itimadımız vardır" diyerek Türk Ordusu'na olan güvenini belirtmiştir.

Atatürk 1 Kasım 1938'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış töreninde de bulunamadı. Hazırladığı açılış nutkunu Başbakan Celâl Bayar okudu. Atatürk bu nutkunda ülkenin imarı, sağlık hizmetleri ve ekonomi konularındaki faaliyetleri açıkladı. Bundan başka eğitim ve kültür konularına da temas edip gençliğin millî şuurlu ve modern kültürlü olarak yetişmesi için İstanbul Üniversitesi'nin geliştirilmesi, Ankara Üniversitesi'nin tamamlanması ve Van Gölü civarında bir üniversitenin kurulması için çalışmaların yapıldığını belirtti. Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarının çalışmalarından duyduğu memnuniyeti açıkladı. Ayrıca Türk gençliğinin kültürde olduğu gibi spor sahasında da idealine ulaştırılması için Beden Terbiyesi Kanunu'nun uygulamaya konulmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Atatürk, ölümüne kadar memleket meselelerinden bir an olsun uzak kalmamıştı.

Atatürk'ün hastalığı tekrar şiddetlendi. 8 Kasımda sağlığıyla ilgili raporlar yayımlanmaya başlandı. Bütün memleketi tekrar derin bir üzüntü kapladı. Her Türk'ün kalbi onun kurtulması dileğiyle çarpıyordu. Ancak, kurtarılması için gösterilen çabalar sonuç vermedi ve korkulan oldu. Dolmabahçe Sarayı'nda 10 Kasım 1938 sabahı saat dokuzu beş geçe, insan için değişmez kanun, hükmünü uyguladı. Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrıldı.
Bu kara haberle, yalnız Türk milleti değil, bütün dünya yasa büründü. Büyük, küçük bütün devletler onun cenaze töreninde bulunmak üzere temsilciler göndererek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuna karşı duydukları derin saygıyı belirten mesajlar gönderdiler.

16 Kasım günü Atatürk'ün tabutu, Dolmabahçe Sarayı'nın büyük tören salonunda katafalka konuldu. Üç gün üç gece, gözü yaşlı bir insan seli ulu önderine karşı duyduğu saygı, minnet ve bağlılığını ifade etti.
Cenaze namazı 19 Kasım günü Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırıldı. On iki generalin omzunda sarayın dış kapısına çıkarılan tabut, top arabasına konularak, İstanbul halkının gözyaşları arasında Gülhane Parkı'na götürüldü. Buradan bir torpido ile Yavuz zırhlısına nakledildi. Büyük Ada açıklarına kadar, donanmamız ve törene katılmak için gelmiş olan yabancı gemilerin eşlik ettiği Yavuz zırhlısı cenazeyiİzmit'e getirdi. Burada Yavuz zırhlısından alınan cenaze, özel bir trene kondu. Atalarına son saygı görevlerini yapmak üzere toplanan halkın kalbinde derin bir üzüntü bırakarak Ankara'ya getirilmek üzere hareket edildi. Atatürk'ün vefatı üzerine cumhurbaşkanı seçilen İsmet İnönü, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkam, milletvekilleri ile ordu ve devlet ileri gelenleri tarafından karşılanan cenaze, Türkiye Büyük Mîllet Meclisi önünde hazırlanan katafalka kondu. Ankara halkı da onun cenazesi önünden saygıyla geçerek son görevini yaptı. 21 Kasım 1938 Pazartesi günü, sivil ve askerî yöneticiler ile yabancı devlet temsilcilerinin hazır bulunduğu ve on binlerce insanın katıldığı büyük bir tören yapıldı. Daha sonra Atatürk'ün tabutu katafalkta alınarak. Etnografya Müzesinde hazırlanan geçici kabre kondu.

Türk milleti daha sonra, bu büyük insana lâyık, Ankara Rasattepe'de bir Anıtkabir yaptırdı. 10 Kasım 1953'te Etnografya Müzesinden alınan Atatürk'ün naaşı Anıtkabir'e getirildi. Burada yurdun her ilinden getirilmiş olan vatan topraklan ile hazırlanan ebedî istirahatgâhına yerleştirildi.
Ekteki Dosyalar Burada

Tam Üye

« Yanıtla #1 : Kasım 05, 2009, 10:18:23 ÖS »

Resimler
Ekteki Dosyalar Burada

Tam Üye

« Yanıtla #2 : Kasım 05, 2009, 10:20:33 ÖS »

Eski ama kullanılabilecek olan anma programı örneği.... Tarihleri değiştirin...

10 kasım anma programı örneği

18 MART İLKÖĞRETİM OKULU TARAFINDAN 10 KASIM 2007’DE İCRA EDİLECEK OLAN ANMA PROGRAMI

Sayın okul müdürüm,değerli öğretmen arkadaşlar,sevgili öğrenciler

Bugün kahraman milletimizin büyük önderi ve cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuzluğa göçüşünün 69. yıldönümü. O’nun 1938’de bir on kasım sabahı sona eren maddi hayatı, şimdi yüreklerimizde ve beyinlerimizde birer Mustafa Kemal ideali olarak yaşıyor. Programımıza:

Saygı duruşu ve akabinde söyleyeceğimiz İstiklâl Marşı ile başlıyoruz. Sizleri Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı ve cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder M.Kemal Atatürk için 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. DİKKAT!

1.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

2.Günün anlam ve önemini belirten konuşma (Türkçe öğretmeni Hakan TURAN)

3.Şiir (Mustafa Kemaller Tükenmez- Kübra AKBULUT 5-A)

4.Atatürk’ün hayatı(Sınıf öğrt. Aytekin IŞILDAK)

5.Şiir (Bir Tutkudur Mustafa Kemal-Saliha ARI-6-A)

6.Atatürk İlke ve İnkılapları(Sosyal Bilgiler Öğrt.Apdullah ANDIRINLI)

7.Atatürk ve Milli Birlik(Sınıf öğrt. Mehmet TORUN)

8.Şiir (Mustafa KEMAL-Samet DİNLER 4-A)

9.Yerli ve yabancı basında Atatürk(Sınıf öğrt. Mustafa YILDIRIM)

10.Atatürk ve İslam dini (din kültürü ve ahlak bilgisi öğrt.İbrahim MERİÇ)

11.Şiir (Atatürk –Büşra CAN-7-B)

- Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere okulumuz Türkçe öğretmeni Hakan TURAN’ı davet ediyorum.

- Şimdi okulumuz 5-A sınıfı öğrencilerinden Kübra AKBULUT’u Mustafa Kemaller Tükenmez isimli şiirini okumak üzere davet ediyorum.

‘’Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.’’

M.Kemal ATATÜRK

-Sınıf öğretmeni Aytekin IŞILDAK’ı Atatürk’ün Hayatı isimli konuşmasını yapmak üzere davet ediyorum.

-Okulumuz 6-A sınıfı öğrencisi Saliha ARI’yı Bir Tutkudur Mustafa Kemal isimli şiirini okumak üzere davet ediyorum.

-Atatürk’ün İlke ve İnkılapları adlı konuşmasını yapmak üzere Sosyal Bilgiler Öğretmeni Abdullah ANDIRINLI’yı davet ediyorum.

‘’Milli varlığımızın temelini;milli şuurda ve milli birlikte görmekteyiz.’’
M.Kemal ATATÜRK

-Atatürk ve Milli Birlik adlı konuşmasını yapmak üzere Sınıf Öğretmeni Mehmet TORUN’u davet ediyorum.

Okulumuz 4-A sınıfı öğrencisi Samet DİNLER’i Mustafa Kemal isimli şiirini okumak için davet ediyorum.

-Sınıf öğretmeni Mustafa YILDIRIM’ı Yerli ve Yabancı Basında ATATÜRK isimli konuşmasını yapmak üzere davet ediyorum.

-Dinkültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni İbrahim MERİÇ’i Atatürk ve İslam Dini isimli konuşmasını yapmak üzere davet ediyorum.

-Atatürk isimli şiiri okumak üzere okulumuz 7-B sınıfı öğrencisi Büşra CAN ‘ı davet ediyorum.

10 Kasım 1938’de saat dokuzu beş geçe aramızdan ayrılan atamızı unutmayacağız.Devrimlerine ve ilkelerine her zaman bağlı kalacağız.Türk ulusu ve Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek bağımsız olarak yaşatacağız.

Anma programımız sona ermiştir.

Arz ederim.

Program sunucusu: Mehmet ÜNAL
Tam Üye

« Yanıtla #3 : Kasım 05, 2009, 10:21:38 ÖS »

Bunuda tarihleri değiştirerek kullanabilirsiniz....

2006 Atatürk'ü Anma Programı
ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN 68. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI
10 KASIM 2006

9.05’te Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi.
Atatürk’ün sesinden 10. yıl nutkunun dinlenmesi.

Değerli öğretmenlerim,Sevgili arkadaşlar
Her 10 Kasımlarda olduğu gibi bugünde hüzün doluyuz.Yüce Atamızın aramızdan ayrılışının 68. yıldönümü.Her 10 Kasımlarda özlemi bir kat daha artıyor ilke ve devrimlerinin bizler için ne kadar değerli olduğunu ve bugünümüzü Yüce Ata’mız ve devrimlerine borçlu olduğumuzu daha iyi anlıyoruz. Her zaman,kurduğun cumhuriyetin ve devrimlerinin yılmaz bekçileri ve savunucuları olacağımıza söz veriyoruz.

Tükenir elbet,
Gökte yıldız, denizde kum tükenir.
Bu vatan, bu topraklar cömert,
Kutsal bir ateşim ki ben sönmez,
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

Ben de etten kemiktendim elbet,
Ben de bir gün göçecektim elbet.
İki Mustafa Kemal var iyi bilin,
Ben işte o ikincisi, sonsuzlukta
Ruh gibi bir şey, görünmez;

Hep kardeşliğe, bolluğa giden yolda,
Bilimin, yapıcılığın aydınlığında,
Güzel düşünceler, soyut fikirlerde ben.
Evrensel, yepyeni buluşlarda,
Geriliği kovmuşum ben, dönmez;

Başın mı dertte, beni hatırla,
Duy beni en sıkıldığın an.
Baştan sona her şeyiyle bu vatan,
Sakın ağlamasın Kasımlarda.
Fatihler, Kânuniler ölmez;

3-A sınıfı öğrencilerinden Sertaç BALTALI Atatürk’ün hayatını anlatıyor bizlere.
4-A sınıfı öğrencilerinden Simge YIKICI Atatürk Olmak isimli şiirini okuyor.
3-A sınıfı öğrencilerinden Sema KUŞÇU Atatürk’ün Okul hayatını anlatıyor.
3-A sınıfı öğrencilerinden Betül BALTALI Büyük Atatürk adlı şiirini okuyor.

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir.O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

3-A sınıfı öğrencisi Nadide YÖRÜTEN Atatürk’ün kişisel özelliklerini anlatıyor.
2-A sınıfı öğrencilerinden Çağla BALTALI Atatürk’ü Sevmek isimli şiirini okuyor.
3-A sınıfı öğrencisi Gizem ÖZÇELİK On Kasım isimli şiirini okuyor.
2-A sınıfı öğrencilerinden Burcu YEŞİLTAŞ Atatürk isimli şiirini okuyor
4-A sınıfı öğrencilerinden Mesut KIZILCIK Atatürk’ü Düşünürken adlı şiirini okuyor.
4-A sınıfı öğrencilerinden Seda TAN Atatürk’le ilgili bir anıyı bizlere anlatıyor.

“ Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir”.

5-A sınıfı öğrencilerinden Selin YÖRÜTEN 10 Kasım isimli şiirini okuyacak
5-A sınıfı öğrencilerinden Tuğçe SAMAN Kasım’ın Derdi isimli şiirini okuyor.
7-A sınıfı öğrencilerinden Zuhal MEŞE Atatürk’ü Sevmek isimli şiirini okuyor.
7-A sınıfı öğrencilerinden Mihriban KAÇMAZ bizlere Atatürk’ün vecizelerinden örnekler sunuyor.

Bu tepe Üç Şehitler tepesi
Sallanır kavaklar, ışıklar
Gider bulur Mustafa Kemal'in soluğu
Yurt köşesinde en uzak köyü
Karanlıklar ak olur

Bu tepe Rasattepe
Tepelerden bakıyorum ülkeme
Doruklarda Mustafa Kemal'in elleri
Bu Tınaztepe, bu Kocatepe
Düşlerimiz yaprak olur

Bu tepe İstasyon tepe
Bir ışık çakar, bir bulut sallanır
Umudumuz başak olur
Uykuların dar vaktinde geceler boyu
Türküler yaşamak olur

Bu tepe Anıttepe
Mustafa Kemal Anıttepe'den bakar Türkiye'ye
Yankılanır içimizde
Eser yel, durmaz yaşam
Anıttepe bayrak olur

8-A sınıfı öğrencisi Elif DÖNMEZ Atatürk’ün yaşamı isimli yazısını okuyor.
6-A sınıfı öğrencisi Göktuğ SARIKAYA Ah Bu On Kasımlar isimli şiirini okuyor.
8-A sınıfı öğrencisi Aylin Yörücekler Baş Öğretmen Atatürk ismli konuşmasını yapacak.
7-A sınıfı öğrencisi Berkan BALTALI Atatürk’ün Devlet Adamlığı ve Devrimciliğini anlatan konuşmasını yapıyor.
6-A sınıfı öğrencisi Emre Yörüten Biri Anadolu Biri Atatürk adlı şiirini okuyor.
5-A sınıfı öğrencisi Semiha KILIÇ Atatürk ve Halk isimli yazısını okuyor.
8-A sınıfı öğrencisi Ercan KOCAGENÇ Atatürk’ün Vatan ve Halk sevgisini anlatan yazısını okuyor bizlere
7-A sınıfı öğrencisi Gökçe BALTALI Atatürk’ün vecizelerinden örnekler sunuyor bizlere.
8-A öğrencisi Büşra AVAR Atatürk’ün ölümü isimli yazısını okuyor bizlere

Ben, manevî miras olarak hiçbir nass-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım, ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü müşkülât önünde, belki gâyelere tamamen eremediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Zaman süratle dönüyor, milletlerin, cemiyetlerin, fertlerin saadet ve bedbahtlık telâkkileri bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkâr etmek olur.

Yüce Ata’mızı anma törenimiz burada sona ermiştir.Bizi ilgiyle dinlediğiniz için teşekkür ederiz.

Hazırlayan:Türker GÜLER
Ahmetbey Atatürk İ.Ö.O Sınıf Öğretmeni
Tam Üye

« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2009, 10:23:07 ÖS »

Eski bir konuşma metni , tarihleri değişerek kullanabilirsiniz...

Örnek 10 Kasım konuşma metni 2007-2008

Sayın Müdürüm, Değerli arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler,
Bilindiği üzere 69 yıl önce bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu, ulu önder, eşsiz devlet adamı ve 20. yüzyılın dehâsı olan M. Kemal Atatürk’ü kaybettik.
Atatürk’ü, onun yaşamını ve kişiliğini kısaca özetleyerek, ulu önderimizi bu önemli günde bir kez daha yâd edeceğiz.
M. Kemal vatanına ve ulusuna çok yüce duygularla bağlı, vatan savunmasını her şeyin üzerinde tutan, millet sevgisi tutku derecesinde olan, yaşarken ve öldükten sonra da maddi ve manevi tüm varlığını ulusuna adayan bir devlet adamı ve komutandı.
Onun en büyük ideali; Türk Ulusunun “En medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını sürdürmek”ti. Memleketin mutlaka çağdaş, uygar, yepyeni olması onun için bir hayat davası idi.
M. Kemal Atatürk düşüncelerinde asla hayalperest değildi. “Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz” derdi.
Ona göre akıl ve mantığın halledemeyeceği iş yoktu. Gerçekleştirdiği başarılı inkılâpların temelinde de akıl ve mantık vardı.
Bilim ve tekniğin hayatımıza hakim olmasını isteyen Atatürk, anlamsız ve mantıksız hurafeleri, hastalıklı olarak nitelendirirdi. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti şeyhler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz” derdi.
Atatürk deha sahibi bir kişiydi. Askeri ve siyasi alanlarda yepyeni yöntemler uygulayarak, o günün şartlarında hayal edilmesi bile güç işler başarmıştır. Bunlardan en önemlileri sırasıyla: Yeni bir ordunun kurulması, halkın ikna edilmesi, düşmanın yurttan atılması, yeni bir devletin ve yönetim şeklinin kurularak eski olanların kaldırılması, siyasi, toplumsal, ekonomik ve hukuki alanlarda yapılan çok sayıdaki devrimlerdir.
Atatürk’ün görüşleri kesin ve isabetlidir. Çanakkale savaşları sırasında düşman donanmasının nereden çıkarma yapabileceğini sezmesi, 2. Dünya Savaşını önceden tahmin edebilmesi, Hatay’ın Türkiye topraklarına katılması onun ileri görüşlülüğünün en belirgin örneklerindendir.
“Yurtta barış, Dünyada Barış” sözünün sahibi olan Atatürk, toprak büyütme heveslisi olmayan, mecbur kalınmadığı sürece savaşı cinayet olarak kabul eden bir liderdir.
Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmayı hedef gösteren Atatürk, eğitimle ve eğitimin milli olması ile de yakından ilgilenmiştir. Milli Eğitimi güçsüz olan bir milletin gelişimini tamamlayamayacağını düşünen Atatürk’e göre: “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı,yüce bir toplum olarak yaşatır; ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder.”
Kararlı, inatçı ve kendinden emin bir kişiliğe sahip olan Atatürk’e göre Türk milleti esir olarak yaşayamazdı. Bu nedenle Kurtuluş Savaşı’nı başlattığında parolası “Ya istiklâl, ya ölüm”dü.
Mücadeleci ve ulusuna güvenen Atatürk, Amerikalı bir generale de bu konuda şunları söylemiştir: “…bir millet, top yekûn kurtulmaya karar verir de harekete geçerse onun özgürlüğünü ve bağımsızlığını elde etmesini engelleyecek bir güç dünyada yoktur.”
En büyük eseri olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk, Türk milletinin yetiştirdiği en büyük Türk’tür. Çağını aşıp gelecek çağlara da ışık tutan bir insandır. “Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten” bir önderdir.
“Memleketine en büyük iyilikleri etmiş, Türkler hakkında söylenmiş bütün sözlerin yanlış olduğunu göstermiş” bir liderdir.
“Atatürk gibi insanlar, bir kuşak için doğmadıkları gibi bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerinin tarihinde hüküm sürecek insanlardır” .
“Asırların pek nadir olarak yetiştirdiği dâhi” lerden olan Atatürk’ü, hayata veda edişinin 69. yılında rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.
Tam Üye

« Yanıtla #5 : Kasım 05, 2009, 10:24:11 ÖS »

Tarihleri değişerek kullanabilirsiniz...

2006 Atatürk'ü Anma Programı
10 KASIM ATATÜK’Ü ANMA TÖRENİ

Sunucu : Seneler nasıl da geçiyor Atam ? Seneler nasıl da geçiyor sarı sarı? Dağlarda çiçekler mavi mavi
Ben mavi mavi çiçekleri seviyorum Ve bütün bu toprağın çocukları
Sana hasret çekiyor Atam
Sana hasret çekiyor.
Söyle bana mavi gözlü kumandanım Söyle bana rahat mısın yerinde ? Eminim ki şimdi mavi mavi
Sarı sarı çiçekler açmadadır Ankara'nın beyaz mermerlerinde...
Sunucu : Sayın okul müdürüm, değerli öğretmenlerim, sevgili arkadaşlarım! Bu gün Büyük Önder Atatürk'ün sonsuzluğa göçüşünün 67. yıl dönümü.
Sunucu : O'nun vücudunu çok sevdiği yurdunun toprağına, ilke ve devrimlerini yüreğimize gömdük.
Sunucu : Sizleri, özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı sağlayan, yurt ve millet bütünlüğünü koruyan, cumhuriyetimizin kurucusu, ilk cumhurbaşkanımız, ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşuna ardından da İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediyorum.
Sunucu : Günün önem ve anlamına uygun konuşmayı okulumuz sınıf öğretmeni Abdurrahim DİNLER’den dinleyeceğiz.
Sunucu : "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır."
8/B sınıfından Ece GOSTOLÜPÇE "Son Mektup" adlı şiiri okuyacak.

Sunucu : Her on kasım sabahı Saat dokuzu beş geçe Edirne'de, Erzurum'da, Kars'ta, Van'da
Her on kasım sabahı
Saat dokuzu beş geçe
Tekmil vatanda
Duyamazsınız tek ses Köylerde, kentlerde Duyamazsınız tek ses Okullarda, fabrikalarda Bir keder yayılmış bir duman gibi Işıltılı sabahın içine Rüzgarlar hüzünle esmede Irmaklar hüzünle çağlamada.
8/A sınıfından Irmak Bulut arkadaşımız Atatürkçülüğün ne olduğunu hatırlatacak

Sunucu: Yüce Atatürk, Amerikalı bir çiçekçinin
-En çok hangi çiçeği seversiniz? Sorusuna
-Al karanfil, cevabını vermiştir.

Şimdi 4/B sınıfı öğrencileri "Al Karanfiller" adlı şiiri sunacaklar.
Sunucu : "İki Mustafa Kemal var: Biri ben, ölümlü Mustafa Kemal; diğeri ulusun daima yüreğinde yaşattığı Mustafa Kemaller ülküsüdür. Ben bu ülküyü temsil ediyorum."
Anasınıfı öğrencilerinden Sude ÖNER “Başöğretmenim”adlı şiirini okuyacak
Sunucu : Türkiye Cumhuriyeti elbette kendi ulusunun yaşama biçimine uygun düşüncelerle gelişmeli, kendi yaşam kaynağını ve ilerlemesini kendi içerisinden çıkarmalıdır. Atatürkçü düşünce, yaşamın kaynağından ve ulusun bağrından çıkıp filizlenmiş, kısa zamanda gelişmiştir.
4/A sınıfından öğrenciler "Atatürk İlkeleri" ile karşınızda...
Sunucu : Atatürk diyor ki : "Her ulusun kendine özgü gelenekleri, kendine özgü alışkanlıkları kendine göre ulusal özellikleri vardır. Hiçbir ulus diğer ulusların taklitçisi olmamalıdır. Çünkü böyle bir ulus ne taklit ettiği ulusun aynı olabilir; ne de kendisine bağımsız ulus denebilir. Bunun sonucu elbette hüsrandır."
3/B sınıfından Yağmur Carus “Mustafa Kemali Düşünüyorum” adlı şiiri okuyacak.
Sunucu :Yurtta ve dünyada Atatürk için ne dediler? 5/A sınıfı öğrencilerinden dinleyelim
Sunucu : "Atam” adlı şiiri 1/B sınıfından Burak Demir okuyacak.
Sunucu : 2/B sınıfından Başak Yıldırım "Çok Teşekkürler Atatürk" adlı monologu sunacak
Sunucu : 1/A sınıfından Yaren Simitçioğlu " Atatürk" adlı şiiri okuyacak
Sunucu : 8/A sınıfından Dilan Bali arkadaşımızın yönetiminde hep birlikte en gür sesimizle “Gençliğin Ata'ya Cevabı”nı okuyalım,
(Dilan Bali; söylediklerimi benden sonra tekrarlayın.)
Sunucu : Şimdi okulumuzun 2/B ve 5/A sınıfı öğrencilerinin söyleyeceği marşlar dinleyelim

Sunucu :10 Kasım Atatürk ‘ü Anma Haftası nedeniyle okulumuz bünyesinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren arkadaşlarımızı açıklıyorum ;
Şiir Dalında
2,3,4. ve 5. sınıflardan 6, 7, 8. Sınıflardan
1. Simge Dinler 3/B 1. Fatma Büşra Akmen 6/A
2. Mine İflah   3/B    2. Hilal Başak Can 7/A
3. Mert Tuna 3/B 3. Dilan Bali 8/A

Resim Dalında
1. ve 2. sınıflardan 3,4. ve 5. sınıflardan 6, 7, 8. Sınıflardan
1. Deniz Tutku Akgün 1/B 1. Kadir Şimşek 3/B    1. Neril Çağlayan 7/A
2. Zeynep Acar 1/B    2. Beyza Şal 3/B    2. Ehad Soyusü 6/A
3.Ayça Elemenli 1/B 3. Başak Göksu 3/B    3. Fatma Kübra Arda 8/A

Kompozisyon Dalında
6, 7, 8. sınıflardan
1. Irmak Bulut 8/A
2. Selin Dağlar 6/A
3. Pınar Ezgi Subaş 8/A

Sunucu : "Siz büyük ölüler !
Biz, öldükten sonra da yaşayacaksınız ! " Ruhunuz şad olsun !
Sunucu : 10 Kasım Atatürk'ü Anma programı burada sona ermiştir. İlginize teşekkür ediyoruz,saygılar sunuyoruz.

..................
UYGUNDUR.

dersimiz.com
Tam Üye

« Yanıtla #6 : Kasım 05, 2009, 10:25:11 ÖS »

MUSTAFA KEMAL'İ DÜŞÜNÜYORUM

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Yeleleri alevden ala bir ata binmiş
Aşıyor yüce dağları, engin denizleri.
Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Işıl ışıl yanıyorum mavi gözleri,

Yanmış, yıkılmış savaş meydanlarında
Destanlar yaratıyor cihanın görmediği,
Arkasından dağ dağ ordular geliyor
Her askeri Mustafa Kemal gibi.

Gelmiş kahramanlara bedel
Hükmediyor uçsuz bucaksız göklere.
Al bir ata binmiş yalın kılıç
Koşuyor zaferden zafere.

Ölmemiş bir Kasım sabahı !
Yine bizimle beraber her yerde,
Yaşatıyor dört köşesinde vatanın.
Yaşatıyor damar damar yüreklerde.

Mustafa Kemal'i düşünüyorum,
Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Mavi gözleri ışıl ışıl görüyorum.
Uykularıma giriyor her gece,
Ellerinden öpüyorum.

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN
Tam Üye

« Yanıtla #7 : Kasım 05, 2009, 10:28:54 ÖS »

Ulu Önderin cenaze töreninin ardından yazılanlar‏

(1922'de Türk ordularının zaferi neticesi Anadolu'daki emelleri gerçekleşmeyen İngiltere'nin Türk düşmanı olarak bilinen Başbakanı Lıoyd George, Parlamento'da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır):
'Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti'ne nasip oldu. Mustafa Kemâl'in dehasına karşı elden ne gelirdi.
(D. Lloyd George, İngiltere Başbakanı, 1922)

Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.
(Eleftherios Venizelos, Yunanistan Başbakanı, 1933)

Bir insana ölümünden sonra bu derece sevgi ve yas gösterileri yapılması milletler tarihinde az görülen şeylerdendir.'
(ATHİNAİKA, Atina, 12 Kasım 1938)

'Atatürk'ün Türkiye'de yaptığını hiçbir tarafta, hiçbir kimse yapmadı: Ne Cavour, ne Cromwel, ne de Washington... Atatürk'ün bulduğunu, hiç kimse bulmadı ve Atatürk'ün yaptığını da hiç kimse yapmadı. İlham ettiği kimselere ve kendi prensiplerine göre yarattığı yeni kuşak, O'nun eserine devam edecektir.'
(Tipos Gazetesi)

İngiliz, Fransız ve İtalyanları Anadolu'dan uzaklaştırıp bizi de yenince,, karşımızda sıradan bir adam bulunmadığını ve O'nun gerçek yaratıcı kudretini kavramaktan uzak kalmış olduğumuzu kabul ettik. (1938)
(Yorgi PESMAZOĞLU, Yunan Ekonomi Başkanı)

Çok, pek çok devrimciler görüldü. Fakat hiçbiri Atatürk'ün cesaret ettiği ve muvaffak olduğu şeyi yapmadı.'
(Messager D'Athenes, Yunanistan Gazetesi, 11 Kasım 1938)

Tarih, silinmez harflerle bu devlet adamın ismini hakedecektir. Atatürk bir halk adamıdır. Kırılmaz azmi, keskin zekâsı ve kudreti kendisini yendiği alın yazısının önüne getirmiş, böylece yeni Türkiye'nin yaratıcısı olmuştur.
(Yugoslavya, Politika Gazetesi, 11 Kasım 1938)

Sakarya Savaşı, Sakarya Zaferi, yirmi yaşımın en kuvvetli hatırası olmuştur. O zamanlar, kendi kendime diyordum: Acaba ben de ulusumu böylesine seferber edemezmiyim, onun ruhuna kurtarıcı hamleyi, bu dizgin tanımaz ihtirası aşılayamaz mıyım?
(Habib BURGİBA, Tunus Devlet Başkanı, 1965)

Atatürk, tarihin her devresi için, insanlığın bir mucizesidir.
(Suriye)

Atatürk'ün ölümü yalnız Türk Milleti için değil, onun örneğine çok muhtaç olan bütün Doğu milletleri için en büyük kayıptır.
(ELEYYAM Gazetesi, Şam- 1938)

Vatanını muhakkak bir parçalanmaktan kurtararak gemisini güvenilir bir limana götürdükten sonra milletinden bir taht istemedi. O, kelimenin bütün anlamıyla bir insan, eşsiz bir dahi, kahraman bir asker ve siyaset adamı idi. Hayatını milleti'nin mutluluğuna adadı, bu uğurda genç yaşda hayata gözlerini kapadı.
(Elifba Gazetesi, Şam- 1938)

O'nun ölümü, dünya için de derinliği ölçülmez bir kayıptır.
(Sovyetler)

Adı, Türk Milleti'nin millî kurtuluş savaşında ve Türkiye'nin siyasi alanda yeniden örgütlenmesine gayet sıkı bir surette bağlı olan Kemal Atatürk'ün ölümü gerek Türkiye için, gerekse bütün dostları için derinliği ölçülmez bir kayıptır.
Türk Milleti'nin en samimi dostları arasında bulunan Sovyetler, zamanımızın bu örneksiz devlet adamının öneminden dolayı derin bir acı içindedirler.
(İzvestia Gazetesi, Moskova, 1938)

Atatürk, dünya üzerinde yeni bir devir açmış bir insandır. Ben, O'nun Türk kadınlarına hak vererek ve bir ülkede anayı, yakışır olduğu yüceliğe eriştirerek Batı'ya ders verdiğini nasıl unuturum.
(Uluslararası Kadınlar Birliği Delegesi, Prenses Aleksandrina)

Romanya'da Atatürk'ün ölüm haberi geldiği gün, bütün okullarda dersler tatil edildi.
(Romanya-Rador Ajansı: Bükreş)

Milletimiz, en büyük Türk'ün karşısında kederli bir saygı ile eğilmektedir.
(Romanya)

Atatürk, başı dumanlı doruklarda yüce bir dağ tepesidir. Siz O'na yaklaştıkça o yükselir ve aranızdaki mesafe sonsuza değin aynı kalır. Devirlerinde büyük gözüken, zamanla küçülen benzerlerinden farkı budur ve böyle kalacaktır.
(Arriba Gazetesi, Portekiz, 1938)

Uzun bir yol aşılmış, yüce bir eser ortaya konmuş, bir çok zaferler elde edilmiştir. Bütün bunlar Atatürk'ün eseridir.
(Polanya, Kurjer Warzavski Gazetesi)

O, Türkiye'yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk'ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi bir önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hind Müslümanları bugünkü durumlarına hâlâ razı olacaklar mı?
(Muhammet Ali Cinnah-Kaidiâzam, Pakistan Cumhurbaşkanı, 1954)

Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O'nun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.
(İkbal, Pakistan Millî Şairi)

'Atatürk'ün yaptıkları insanoğlunun kolay kolay yapabileceği şeylerden değildir. O; büsbütün başka bir insandı.'
(El-Mısri Gazetesi, Mısır, 11 Kasım 1938)

Türkler, Atatürk'ü olağanüstü bir tutkunlukla seviyorlar.
Bursa'ya giderken trende rast geldiğim bir çocuğa İstanbul veya Ankara'dan hangisini sevdiğini sordum. Çocuk Ankara'yı sevdiğini söyledi. Nedenini sorduğumda: 'Ankara'da Atatürk bulunduğu için..' cevabını verdi.
(Mısır, El Bela Gazetesi)

Yüzyılımızda, 'olmayacak hiçbir şey yoktur' şeklindeki tarihi gerçeği isbatlayan ilk adam olmuştur.
(Eski Ujsag. Macar.)

Budapeşte, 20 (a,a) - Macar ajansı tebliğ ediyor:
Başvekil İmredi, Atatürk'ün cenaze törenini yapılacağı 21 Kasım Pazartesi gününü Macaristan'ın millî yas günü sayarak bütün memlekette resmi binalara siyah bayraklar çekilmesini emretmiştir. Harbiye Nazırı ve Budapeşte Belediye Reisi de, askeri binalar ve belediye binaları için aynı kararı almışlar ve Belediye Reisi ayrıca, halkı da siyah bayrak çekmeye dâvet etmiştir.
(Namzetti Ujsang Gazetesi, Budapeşte-1938)

Dünyanın çok nadir yetiştirdiği dahilerdendir. Dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir.
(An Nahar, Beyrut)

Yüzyıldanberi Küçük Asya'nın çıkardığı en büyük lider.
(The Japan Chronicle, Kobe)

'Hayatının sonuna kadar milleti'nin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.'
(Comte Carlo Sforza, İtalya Eski Dışişleri Bakanı)

Üstün iradesi, tükenmez cesareti ve eşsiz seziş ile hasımlarını dize getirdi. Fazilet ve ciddiyeti, üç yılda memleketine yalnız askeri, aynı zamanda tam ve doyurucu bir siyasi zafer kazandırdı.
(F. Perrone Di San Martino, İtalyan Yazarı)

'Atatürk'ün ölümü ile dünya büyük bir liderini kaybetti.'
(Gazeta Del Popolo Gazetesi, İtalya, 11 Kasım 1938)

(Lozan Üniversitesi salonunda, Lozan Türk Talebe Cemiyeti'nin hazırladığı törende.)
'Siz Türk gençleri, bugün Büyük Şef'inizi kaybettiğinizden dolayı ne kadar ağlasanız haklısınız. Üniversite, sizin bu büyük yasınıza katılmaktadır. Atatürk'ün bu Büyük Adam'ın hayatını burada az bir vakit içinde bildirmeye imkân yoktur. Bu dâhinin, vatanının tarihinde işgal ettiği parlak sayfaları size hatırlatmak isterim. Türkiye'yi yaratan, tarihimizin bu en Büyük Adam'ın başımı en derin hürmetle eğerek selâmlarım.'
(Profesör MORRF)

'Atatürk, bir medeniyet kaynağı idi.'
(İsviçre)

Modern Türkiye'nin yaratıcısı Kemal Atatürk'ün eserleri, memleketi için yaptıkları İsveç'te çok iyi bilinmektedir. Atatürk'ün liderliği altında Türkiye'nin kalkınmasını, fevkâlâde ileri hamlelerini hayranlıkla takibettik. Atatürk'ün, hukuk alanında olduğu gibi, diğer alanlarda da getirdiği reformlarla Türkiye, içinde bulunduğu çok zor durumdan kurtarılıp kuvvetli ve güvenilir temeller üzerine yerleştirilmiştir.
(ERLANDER, İsveç Başbakanı)

'Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılâpçı olmuştur.'
(Ben Gurion, İsrail Başbakanı, 1963)

'Atatürk, askeri dehâ ile devlet adamı filozof dehâsını toplamıştır.'
(İspanya)

İslam dünyasının büyük insan yetiştirme gücünü yitirdiğini öne sürenler, Atatürk'ü hatırlamalı ve utanmalıdırlar.
(Tahran Gazetesi, İran, 1939)

Atatürk'ün ölümü dolayısı ile Kraliyet Sarayı Şehinşâhi ve hükümet bir ay resmî yas ilân etmiştir. Majeste Şehinşah, gömme töreninin sonuna kadar İran'da askerî ve resmî binalar üzerinde ve yabancı ülkelerdeki İran temsilciliklerinde bayrakların yarıya indirilmesini emir buyurmuşlardır. Bu irade-i Şehinşahî bugün bütün gazetelerde ilân edilmiştir.
(Tahran)

Bugün Türkiye, büyük ve yeni bir memlekettir. Ve savaş sonrasının dehşet, sefalet ve bitkinliğinden çıkmış olan bu yeni Türkiye, Atatürk'ün dimağında vücut bulmuştu. O, bu Türkiye'yi kendi elleriyle dünyaya getirdi.
(Dela Mail Gazetesi)

Kadınlar başka hiçbir ülkede bu kadar hızla ilerlememişlerdir. Bir ulusun bu derece değişmesi, tarihte, gerçekten eşi olmayan bir olaydır.
(İngiliz, Daily Telgraph Gazetesi)

Atatürk, yalnız Türk Milleti'nin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletler önderiydi. O'nun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz. Biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk.
(Bayan Sucheta KRIPALANI, Hint Parlamento Heyeti Başkanı)

Denilebilir ki onsuz, İslâm alemi yolunu bulabilmek için elli yıl daha bekleyecekti.
(Fransız, Berthe Georges-Gaulis)

Atatürk öldü. Barış kubbesinin Doğu sütunu yıkıldı. Artık evrende barışı kimse garanti edemez. Nitekim Avrupalı devlet adamları; O'nun 1930'da yaptığı uyarı ve tavsiyeleri dinlememiş ve dünyayı 1939 yılında ikinci büyük savaş felâketinin içine sürüklemişlerdir.
(Fransız Gazetesi Sanerwin)

Tarih çok büyükler gördü. İskenderler'i, Napolyon'ları, Washington'ları gördü. Fakat yirminci yüzyılda büyüklük rekorunu Atatürk, bu Türk oğlu Türk kırdı.
(L'Illustration, Fransa)

'Atatürk, yirminci yüzyılın en büyük mucizesidir.'
(National Tidence Gazetesi, Danimarka, 11 Kasım 1938)

Eğer tarih bir kalbe sahip olsaydı, Mustafa Kemal'i mutlaka kıskanırdı.
(Tchang Yang Yee Pan Gazetesi, Çin, 1958)

'Atatürk, bütün Asya kıtasının Ata'sıdır.'
(Çin)

'Biz Çinliler, hepimiz bu yasa katılıyoruz. Zira büyük bir milletin, çok sevilen Büyük Ata'sının ölümü, yalnız Türkiye için değil, aynı zamanda bizim kıtamızda ve bütün dünyada büyük bir boşluk bırakmaktadır.'
(Çin Basını)

'Hiç bir ülke, Atatürk'ün Türkiye'sinin gördüğü değişiklikleri bu kadar hızlı bir şekilde görmemiştir. Bugünün Türkiye'sinin tarihi Mustafa Kemal'in tarihidir.'
(Dness Gazetesi, Bulgaristan, 11 Kasım 1938)

Türkiye'nin uluslararası ünü, prestij ve otoritesi durmaksızın yükselmiştir.
Milletine bu kadar az zamanda bu ölçüde hizmet edebilen tek devlet adamı Atatürk'tür.
(Libre Belgique Gazetesi)

Bir yenilginin uçurumuna düştüğü halde, ilkin neticesiz sanılan İstiklâl Mücadelesini yapan Türk Milleti, önünde saygıyla eğilmeden bu satırlara son veremez.
Zafer neşesiyle kendinden geçmiş bir diplomasinin kararını 'hayır' diyerek yırtmak ve yüzlerine fırlatmak örneğini biz Almanlar, Türklere borçluyuz.
(Alman Askeri Dergisi Vissen Und Vehr)

Benim üzüntüm iki türlüdür; önce böyle büyük bir adamın kaybından dolayı bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzüntüm ise, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır.
(Franklin ROOSEVELT, A.B.D. Başkanı)
Tam Üye

« Yanıtla #8 : Kasım 05, 2009, 10:32:06 ÖS »

Atatürk ve 10 Kasım ile ilgili tüm bilgilere ulaşabileceğiniz meb sayfası....

Anahtar Kelimeler : 10 kasım atatürkün ölümü, ataturkun olumu, atatürk ölümü, atatürkün ölüm günü, atatürkün ölümü,
eduportal
Administrator
Tam Üye
Üye No: 8

« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2009, 06:20:02 ÖS »

10 KASIM ATATÜRK'ü Anma Töreni için Slaytlar ektedir. Atatürk ile ilgiili slaytlar ektedir. Atatürk Haftası ve Atatürkün Ölümüyle ilgili Slaytları ekteki dosya ismi üzerine tıklayarak indirebilirsiniz...

10 KASIM VE ATATÜRKLE ALAKALI 2 Adet VİDEO DA EKLEDİM ARKADAŞLAR,
10 kasım ve Atatürk
İstiklal Marşı Videoları (sesli)

10 KASIM Sunusu .ppt
10 Kasım ve Atatürk Doğum Sunusu .ppt
İstiklal Marşı

dosyları ektedir...
Ekteki Dosyalar Burada

« Son Düzenleme: Kasım 07, 2009, 06:35:20 ÖS Gönderen: eduportal » Logged

Yeni Üye
*
Üye No: 119062
Mesleği: Öğrenci

« Yanıtla #10 : Ocak 18, 2011, 11:44:00 ÖS »

Smiley Smiley Smiley Smiley
Yeni Üye
*
Üye No: 190650

« Yanıtla #11 : Nisan 06, 2013, 03:09:39 ÖS »

10 Kasım pano hazırlayan Türkçe öğretmenleri için paso dosyaları. resimler, şiirler, yazılar... Wink
Ekteki Dosyalar Burada

Türkçemiz Sevdamızdır!www.yabancilaraturkce.com
Yeni Üye
*
Üye No: 99845
Mesleği: Rehber Öğretmen

« Yanıtla #12 : Ekim 17, 2013, 03:40:23 ÖS »

Çok teşekkürler.Elinize,emeğinize sağlık.
Etiket: belirli günler ve haftalar  on kasım   10 kasım   atatürkün ölümü 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  

Gitmek istediğiniz yer:  

Tüm toplama bilgisayar fırsatları için tıklayın !

Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
2009-2010 Yıllık Planlar 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Zümre Toplantıları 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf 5.Sınıf 6.Sınıf 7.Sınıf 8.Sınıf
Belirli Günler ve Haftalar Birleşmiş Milletler Günü Kızılay Haftası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dünya Tasarruf Günü
Yazılı Soruları
1. Yazılı Soruları

Edubilim olarak 2009-2010 Eğitim ve Öğretim Yılında da eğitimle ilgili , bilgi , belge ve dosyalarla tüm öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız...
Tüm hakları sakllıdır. Edubilim 2007-2009. Bu sitede bulunan bilgi , belge ve dökümanların izin alınmadan veya kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır. İletişim Adresi: edubilim@gmail.com

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Haritası I Site Map I Reklam
Edu Sohbet -Webmaster -Edubilim2 -Oyunpiyatforum-- Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Çok kısa bir süre sonra sitemize
yalnızca davetiye ile üye olunabilecek...
 Hem davetiye hakkı kazanmak için hem de sitemizdeki dosyaları indirebilmek için lütfen üye olun...
Üyelik tamamen ücretsizdir, üye olmak için tıklayın