Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular:
 
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ekim 24, 2014, 01:18:19 ÖS


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


...::: EDuBiLiM :::...

  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: DNA (dna nedir, yapısı, modeli, özellikleri, görevi)  (Okunma Sayısı 45542 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 21730
Cinsiyet: Bayan
Mesleği: İngilizce Öğretmeni
Mesaj Sayısı: 1465
Puan: +11/-4

Offline

« : Aralık 16, 2009, 03:04:20 ÖS »


DNA Nedir?

Güçlü bir elektron mikroskobuyla bakıldığında sizi oluşturan hücreyi görürüz.Peki ya DNA nerede?DNA,hücrenin ortasındaki,kromozom adı verilen 46 tane çok uzun ve çok ince iplikçiğin içinde.Bu iplikçiler o kadar incedir ki onları elektron mikroskobunun yardımı ile bile göremezsiniz.Ama bu tek hücrenin içindeki bütün DNA'yı söküp alabilseydiniz elde edeceğiniz DNA,bir buçuk metre uzunluğunda olurdu!DNA iplikçilerinin kalınlıklarını gözünüzde canlandırabilmemiz de aynı ölçüde zordur;bir fikir edinebilmemiz için şunu söyleyebiliriz:Bir dikiş iğnesinin deliğinden beş milyon tane iplikçiği aynı anda geçirebilirsiniz!Bir hücre bölünmek üzereyken DNA kıvrılarak sıkışır.Kromozomları görebilmenizin nedeni de budur.Şekilleri X'i andırır.Benzersiz bir canlı yapılması için gerekli bilgilerin tümü bu kromozomların içinde bulunmaktadır.

DNA tam olarak neye benzer?Kromozomlardan birindeki bir DNA iplikçiğini alıp inceleyelim.Baktığınız şeyleri elli milyon kere büyüten sihirli bir gözlük taktığınızı düşünün.(Böyle bir gözlükle bir kum tanesini bir dağ kadar büyük görürdünüz.)Artık bir DNA iplikçiğini kolayca görebilir ve onun en önemli sırrını öğrenebilirsiniz.Aslında DNA iplikçiği bir değil iki diziden oluşur.Birbirinin etrafında dolanan bu diziler,DNA'nın bükülmüş bir merdiven gibi görünmesine neden olur.Bu şekil ikili sarmal olarak adlandırılır.

Hücreler vücudumuzun yapıtaşlarıdır.23 kromozomlu bir sperma hücresi ile 23 kromozomlu bir yumurta hücresi birleşince,sizi oluşturan o ilk hücre ortaya çıkmış oldu.Bu ilk hücre,DNA'sını kopyalayarak bölündü ve aynı plana sahip iki ayrı hücre oluştu.Sonra bu iki hücre dört hücre oldu;dört hücre sekiz hücre oldu;bu süreç milyonlarca hücre ortaya çıkana,yani siz oluşana dek böyle devam etti.İlgi çekici nokta ise her bir hücrenin bölünüşü sırasında DNA planının da kopyalanmış olmasıydı.Her bir hücremiz 46 kromozom vardır.

Önce ikili sarmal açılıyor,böylece iki ayrı DNA dizisi ortaya çıkıyor.Sonra her dizi başka bir dizinin yapılması için model olarak kullanılıyor.DNA'yı oluşturan kimyasal maddeler hücrenin içinde serbest bir biçimde yüzer ve kusursuz bir düzende bir araya gelirler.Bu dört kimyasal madde şunlardır:Adenin,Timin,Sitozin ve Guanin.Sırasıyla A,T,C ve G harfleriyle gösterilen bu kimyasal maddeleri,çizimlerde dört farklı renkle gösterdik.Kimyasal maddelerin hangi kurala göre birleştiklerini bulabildiniz mi?

A her zaman T ile birleşir.
T her zaman A ile birleşir.
C her zaman G ile birleşir.
G her zaman C ile birleşir.

Kopyalanma işi sona erdiğinde46 kromozomun her birinde tıpatıp aynı iki DNA iplikçiği oluşur.DNA planınız gizli bir şifre gibidir.Ama o kadar karmaşıktır ki bilim adamları bu şifreyi ancak 1940'lı yıllardan sonra,biraz olsun çözmeyi başarmışlardır.Peki ama bu gizemli,bükülmüş iplikçik nasıl oluyor da sizin oluşmanızı sağlıyor?Şöyle:

Vücudunuz hücrelerden oluşmaktadır.Hücreleriniz,su,proteinler,DNA,şekerler ve yağlardan oluşmaktadır.DNA,proteinlerin yapımında kullanılan şifredir.Proteinler önemlidir,çünkü hücreye işini yapması için gerekli olan diğer kimyasal maddeleri üretmesinde yardımcı olur.Hücrelere şekillerini ve renklerini veren proteinlerdir.DNA planınızda,yaklaşık 50 bin farklı tipte protein yapılabilmesini sağlayan tarifler bulunur.Her bir protein tarifi,DNA iplikçilikleri içinde A,T,C,G kimyasal maddelerinden oluşan bir dizi biçiminde yer alır.Protein tariflerine gen adı verilir.-------------------------------------------------------------------------------------------

DNA

Çekirdek içindeki DNA ve RNA moleküllerine kısaca nükleit asit denir. Nükleit asitler bir canlının yaşamını sürdürmesi için şart olan moleküllerdir. Çünkü hücre içindeki tüm hayatsal faaliyetler için nükleik asitlere ihtiyaç vardır. Nükleit asitler nükleotitlerden oluşmuştur.


Organik bazlar: Adenin(A), Guanin(G), Timin(T), Sitozin(C) ve Urasildir(U).
Şekerler: Beş karbonlu şekerler olup, Riboz ve Deoksiriboz şekerleridir. Nükleotitler taşıdıkları bazlara göre aşağıdaki gibi isimlendirilirler:

Guanin taşıyorsa: Guanin nükleotit
Adenin taşıyorsa: Adenin nükleotit
Timin taşıyorsa: Timin nükleotit(Sadece DNA’da bulunur)
Sitozin taşıyorsa: Sitozin nükleotit
Urasil taşıyorsa: Urasil nükleotit(Sadece RNA’da bulunur)

Nükleotitler taşıdığı şekere göre de isimlendirilebilir. Deoksiriboz şekeri bulunduran nükleotitlere deoksiriboznükleotitler, riboz şekeri taşıyanlarada riboznükleotitleri denir.

DNA Nedir?

DNA çekirdekte bulunan ve taşıdığı genler sayesinde hücredeki hayatsal faaliyetleri yönetir. Yapısında Adenin, Guanin, Timin ve Sitozin bulundurur. Yapısında taşıdığı şeker ise Deoksiribozdur. En önemli özelliği kendini kopyalayabilmesidir. Sarmal iki nükleotit dizisinden oluşmuştur. Bu nedenle A=T ve C=G olur. DNA’nın iki ipliği biribirine hidrojen bağlarla bağlanır. Bir iplikteki Adenin diğer iplikteki Timin ile birleşir. Guanin ise diğer iplikteki Sitozin ile birleşir. A ile T birleşirken 2, C ile G birleşirken 3 hidrojen bağı oluşur.dna , dna nedir, dna yapısı, dna nerede, ikili sarmal, kimyasal maddeler, adenin, guanin, timin, sitozin, genler, hücreler, kromozom, dna neye benzer
Logged

Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 21730
Cinsiyet: Bayan
Mesleği: İngilizce Öğretmeni
Mesaj Sayısı: 1465
Puan: +11/-4

Offline
« Yanıtla #1 : Aralık 16, 2009, 03:09:38 ÖS »

DNA
1-) DNA NEDİR VE NEREDE BULUNUR

DNA "Deoksi Ribo Nükleik Asit" isimli bir tür molekül grubunun kısaltılmış isimidir DNA'nın çift zincirli ip merdivene benzer Çift zincirli yapıdaki DNA zinciri oldukça uzun bir zincirdir Bu zincir hücre içindeki özel enzimler ve Proteinler aracılığı ile paketlenir. Nasıl ki uzun bir ipi makaraya düzenli bir şekilde sarıyorsanız, hücrede buna benzer bir mekanizma ile DNA yı paketleyerek çekirdeğinin (Nukleus) içine yerleştirir DNA her hücrede bulunur.Örneğin böbreklerinizin hücrelerinde karaciğerinizin hücrelerinde, kemik hücrelerinizde kısacası vücudunuzdaki her hücrede DNA molekülü mevcuttur.

2-) DNA’NIN KEŞFİ:

MİESCHER 1869 yıllarında ilk olarak Miescher tarafından hücre çekirdeğinde özel bir Madde bulundu ve buna Miescher Nüklein adını verdi Daha sonra ise nükleit asitlerin iki tipte olduğu anlaşıldı . Birincisi timüsten elde edilen timonükleik asit ikincisi bira mayalarından elde edilen zimonükleik asit Timonükleik asit hayvanlar alemine zimonükleik asit ise bitkiler alemine özgü sayıldı

FEULGEN – ROSSENBECK 1924 yıllarında ise Feulgen ve Rossenbeck timonükleik asidin çok duyarlı bir tepkimesini tanımladılar böylece her iki nükleik asidin her iki canlılar aleminde bulunduğu ispat edilebildi. ondan sonra timonükleik asit çekirdeğe , zimonükleik asit ise sitoplazmaya ait özgü yapı maddeleri sayıldı.

LEVENE – MORİ 1929 yılında Levene ve Mori tarafından timonükleik asidin DNA zimonükleik asidin ise RNA Olduğu anlaşıldı.

WATSON – CRİCK 1953 yılında Watson ve Crick DNA molekülünün kendine has özelliklere sahip bir çift sarmal yapı halinde bulunduğunu ileri sürdüler. Bu araştırıcıların önerdikleri DNA yapısı o tarihlerde başka araştırıcılar tarafından ortaya konulan DNA ya ilişkin önemli bulgulara dayanmaktadır. Bunlardan biri, Wilkins ve Franklin tarafından, izole edilmiş DNA fibrillerinin X-ray ışınlarını kırma özelliklerinin açıklanmasıdır. Elde edilen X ışını fotoğrafları, DNA nın zincirlerindeki bazların diziliş sırasına bağlı olmaksızın, çok düzenli biçimde dönümler yapan bir molekül olduğunu göstermektedir.

Ayrıca TMV (tütün Mozaik Virüsü) üzerinde yapılan çalışmalar da DNA ile ilgili çalışmalarda ışık tutmuştur.
İşte Watson ve Crick bu bulguları değerlendirerek böyle özelliklere sahip DNA makro molekülünün sekonder yapısına ait bir model geliştirdiler. Bu modele göre, bir çok sorunun açıklanması yapılabildiğinden dolayı 1962 yılında bu iki bilim adamına NOBEL ÖDÜLÜ verildi.

Bir başka önemli bulguda Chargaff tarafından saptanmıştır Herhangi bir türe ait DNA nın nükleotidlerine parçalandığında serbest kalan nukleotidlerde adenin miktarının timine, guanin miktarının da sitozine daima eşit olduğunun saptanmasıdır Yani Chargaff kuralı‘na göre doğal DNA moleküllerinde adeninin timine veya guaninin sitozine oranı daima 1’e eşittir (A/T=1 ve G/C=1).

3-) DNA’NIN ŞEKLİ VE YAPISI

DNA molekülü, heliks (=sarmal) şeklinde kıvrılmış, iki kollu merdiven şeklindedir. Kollarını, yani merdivenin kenarlarını, şeker (deoksiriboz) ve fosfat molekülleri meydana getirir Deoksiriboz ile fosfat grupları ester bağlarıyla birbirlerine bağlanmıştır. İki kolun arasındaki merdiven basamaklarında gelişigüzel bir sıralanma yoktur her zaman Guanin (G) Sitozin’in (C ya da S) Adenin (A) Timin’in (T) karşısına gelir

Hem pürin (yani adenin ve guanin) ile pirimidin (yani sitozin ile timin) arasındaki hidrojen bağları, hemde diğer bağlar, meydana gelen heliksin düzgün olmasını sağlar. Pürin ve pirimidin bazları, yandaki şekerlere (Riboz), glikozidik bağlarla bağlanmıştır. Baz, şeker ve fosfat kombinasyonu, çekirdek asitlerinin temel birimleri olan nükleotidleri meydana getirmiştir. Dört çeşit nükleotid vardır. Bunlar taşıdıkları bazlara göre isimlendirilirler (Adenin, Guanin, Sitozin,Timin)

NÜKLEOZİT
AZOTLU ORGANİK BAZ + DEOKSİRİBOZ ŞEKERİ + FOSFORİK ASİT
NÜKLEOTİT


Nükleotidler birbirlerine fosfat bağlarıyla bağlanarak, şeker ve fosfat kısımlarının birbirlerini izlediği serilerden oluşan bir omurgaya sahip uzun ve dallanmış polinükleotid zincirlerini meydana getirmiştir. Kovalent ester bağları veya fosfodiester bağları olarak da bilinen bu bağlar son derece kuvvetlidir.

Fosfodiester bağlarının varlığı DNA molekülünün tek zincirli yapı halinde iken bile dayanıklı ve stabil yapıda olmasını sağlar. genetik mühendisliğinin hedeflerinden biri olan klonlama çalışmaları, doğal yolla gerçekleşmesi mümkün olmayan kovalent bağ kırılmalarını gerçekleştirerek yeni türler oluşturma çabalarını arar.

Hidrojen bağları daima bir pürin(A,G) ile bir pirimidin (T,C) bazı arasından meydana gelir. A-T baz çiftinde 2 hidrojen bağı, G-C baz çiftleri arasında ise 3 hidrojen bağı bulunmaktadır. Hidrojen bağlarının özelleşmesi; anahtar kilit modelinini andıran, uygun nukleotid moleküllerinin karşılıklı gelerek birbirlerine yine uygun sayıda hidrojen bağları ile bağlanmasını sağlar. Böylece zincirin bir kolunda bulunan nukleotidlerin dizilişi,karşı kolda bulunan nukleotidlerin dizilişini bir çeşit dikte ve kontrol eder. Tesadüfe bırakmayan bir titizlikle molekül yapısı oluşturulur ve kontrol edilir.

DNA molekülünün en önemli özellik iki polinükleotid zincirin birbirinin tamamlayıcısı olmasıdır. Pozitif (+) ve negatif (–) iki polinukleotid zincirlerinin tamamlayıcılık özelliği,genetik materyalin işlevlerini doğru biçimde nasıl yapabildiğinin açıklanması açısından DNA’nın en önemli temel özelliklerinin başında gelir.

DNA bir organizmanın oluşuma ilişkin bilgileri taşır DNA molekülleri, hücre çekirdeğinde bulunurlar ve vücudumuzda bulunan tüm proteinleri oluşumu sırasındaki kodlamış bilgileri içerir.DNA’nın protein yapma işlemi ,inanılmayacak derecede kusursuzdur
Logged

Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 21730
Cinsiyet: Bayan
Mesleği: İngilizce Öğretmeni
Mesaj Sayısı: 1465
Puan: +11/-4

Offline
« Yanıtla #2 : Aralık 16, 2009, 03:13:00 ÖS »

DNA Nedir ? - DNA Modeli - DNA Modelleri ! 

DNA nedir?


DNA veya deoksiribonükleik asit, bireysel tüm genetik özelliklerin temel yapı taşıdır.DNA insan vücudundaki hemen hemen tüm hücrelerin komponentidir. Ayrıca, bir insanın tüm hücrelerindeki DNA aynıdır. Örneğin bir insanın kanındaki DNA ile, deri hücresindeki, spermindeki veya tükürüğündeki DNA aynıdır. DNA çok güçlü bir araçtır, çünkü tek yumurta ikizleri hariç her insanın DNA’sı birbirinden farklıdır. (34) Bu farklılıktan dolayı, aynı parmak izinde olduğu gibi, olay yerinden toplanılan DNA ile olayla bir şüphe bağı kurabilir ya da şüpheyi elimine edebilir. Kimse bulunmasa dahi, akrabalarının DNA’sından kurban tanımlanabilir. Ayrıca bir olay yerinden toplanan deliller ile diğer bir yerden toplananlar karşılaştırıldığında, saldırganın lokal, bölgesel veya ülke çapındaki bağlantısı ortaya çıkarılabilir. Yıllar öncesine ait bir DNA delili adli olarak değerli olabilir. Buna karşın çevresel faktörler (örneğin; ısı, güneş ışığı, nem) gibi bir çok faktör, olay yerinde kalan DNA’yı etkileyebilir. Ayrıca bütün DNA delilleri, kullanılabilir DNA profili olmayabilir. Fakat, parmak izleri gibi DNA testleri de polise şüphelinin ne zaman ya da ne kadar zamandır olay yerinde olduğunu söyleyemez.Fosfat (Fosforik asit )
Şeker: Deoksiriboz
Organik Bazlar:Adenin, Guanin, Sitozin ve Timin.

Baz, şeker ve fosfat birleşerek nükleotidleri, nükleotidlerde birleşerek DNA zincirini oluşturur.
DNA ‘nın yapısı, 1953 yılında James Watson ve Francis Crick tarafından belirlenmiş olup, günümüzde Watson- Crick olarak adlandırılan DNA modeli kabul edilmektedir.
DNA birbiri üzerine kıvrılmış merdiven basamağı şeklindeki iki iplikten oluşur.Şekilde görüldüğü gibi iplik kısmında şeker olan deoksiriboz ve Fosfatlar bulunur. Basamak kısmıysa organik bazlardan oluşur.DNA ‘da bulunan bazlar;Adenin (A), Guanin(G), Sitozin (C) ve Timin(T)’dir.
Bir DNA molekülünde daima adenin- timinle, guanin- sitozinle eşleşir ve moleküldeki sayıları birbirine eşittir.
( A = T , G = C ). Moleküldeki organik bazlar hidrojen bağlarıyla birbirini çekerler.dna, dna nedir, dna modeli, dna modelleri, dna yapısı, fosfat, şeker, organik bazlar
Logged

Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 21730
Cinsiyet: Bayan
Mesleği: İngilizce Öğretmeni
Mesaj Sayısı: 1465
Puan: +11/-4

Offline
« Yanıtla #3 : Aralık 16, 2009, 03:20:25 ÖS »

DNA’ nın Yapısı ve Özellikleri

*  DNA molekülü sarmal (heliks) şeklinde kıvrılmış iki zincirli merdiven şeklinde bir moleküldür.
*  Merdivenin kenarlarını deoksiriboz şekeri ve fosfat molekülleri meydana getirir. İki kolun arasındaki merdiven basamaklarında her zaman Guanin nükleotidin karşısına sitozin nükleotit gelirken, adenin nükleotidinin karşısına da timin nükleotit gelir. Hem adeninle timin, hem de guaninle sitozin zayıf hidrojen bağları ile birbirlerine bağlanırlar. DNA örneklerinde toplam pürin sayısı, toplam pirimidin sayısına (A + G = T + S) eşittir.
*  DNA Çift zincirindeki nükleotitler hidrojen bağlarıyla bağlanır.
*  Yine tüm DNA’larda adenin sayısı, timin sayısına (A = T), guanin sayısı da, sitozin sayısına (G = S) eşittir.


Dna nedir, Yapısı, özellikleri |DNA dizilişi| Deoksiribonükleik asit

Canlılarda bulunan karakterlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan,DNA adlı yönetici moleküldür.DNA ökaryot hücrelerde hücrenin çekirdeğinde yer alırken,prokaryot hücrelerde sitoplazmaya yayılmış halde bulunur.DNA nın yapısı ikili sarmal şeklindedir.Bu yapı, James Watson ve Francis Crick adlı bilim adamları tarafından açıklanmıştır.O yüzden DNA modeli, Watson-Crick modeli olarak da anılmaktadır.

Canlıda kalıtımla ilgili olan bilgiler yani şifreler DNA da yer alan nükleotit adlı birimlerin dizilişi sayesinde belirlenir.Bu dizilişin her canlıda hatta her farklı gende değişik olması ile canlılarda kalıtımla aktarılan özelliklerin çok çeşitli olması sağlanmaktadır.DNA nın en önemli özelliklerinden birisi de kendini eşleyebilmesidir ( Replikasyon ). Bu eşleme sırasında meydana gelen bazı hatalar onarılabilmektedir fakat onarılamayan hatalar yani mutasyonlar,çeşitli hastalıklara veya canlının ölümüne neden olabilir.

Mutasyonun başlıca nedenleri arasında da radyasyon ve bazı kimyasal maddeler gelmektedir. Eğer bu mutasyonlar üreme hücrelerinin DNA larında meydana gelmişse sonraki nesillere kalıtımla aktarılır.

Kalıtımla geçebilen bazı hastalıklar arasında renk körlüğü, hemofili,yapışık parmaklılık,balık pulluluğu,pigment bozuklukları ( örneğin albino hastalığı ) verilebilir.
Dna nedir, dna yapısı, dna özellikleri, dna dizilişi, deoksiribonükleik asit, dna şekli, ikili sarmal, dna modeli, watson crick modeli, dnanın kendini eşlemesi, replikasyon, mutasyon, kalıtım
Logged

Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 21730
Cinsiyet: Bayan
Mesleği: İngilizce Öğretmeni
Mesaj Sayısı: 1465
Puan: +11/-4

Offline
« Yanıtla #4 : Aralık 16, 2009, 03:24:59 ÖS »

DNA nın Görevleri

DNA nın görevleri iki ana başlıkta toplanabilir;
   Birincisi, kendini eşleyerek üremeyi ve kalıtsal bilginin aktarılmasını sağlamak.
   İkincisi, protein sentezlenmesini sağlayarak hücredeki metabolik olayları yönetmek.


DNA AMACI


İç yapıları hemen hemen aynı olduğu halde insanlar, şekil, büyüklük ve renk bakımından birçok farklılık gösterirler. Bunun nedeni DNA plazmalarımızın birbirinden biraz farklı olmasıdır. Örneğin göz rengi genimize sarı, kahverengi, ela ya da yeşil yapabilir. Ayrıca DNAnızın minicik bir parçası kız ya da erkek mi olacağınızı siz doğmadan önce belirler.
Yaşam, haberleşme ve bilgi akışı üzerinde kurulmuştur. Hücreden hücreye ve hücre içi haberleşmede mesaj taşıyan özel moleküller kullanılır. Hücrenin içindeki bilgi akışı genetik bilgi deposu olan DNAdan başlar. Hücrenin bu bilgi akışı biran içinde durması canlının bozulmasına neden olur. O halde yaşamının sürekliği bilgi alışverişinde mümkündür. Nasıl insanın bilgi alışverişinde temel unsur kelimeler, hücrede buna benzer şekilde belirli şifreler kullanılır. Yaşamın diline ait şifreler hücre hafızasında oluşturan DNAnın dört çeşit nükleotit vardır. Bu nükleotitlerin her biri şifre sembolü olarak kabul edilirse, yaşamın dili dört harfli bir alfabeye benzetilebilir.
Yapısında dört çeşit harf olmasına rağmen DNA milyonlarca nükleotitler oluşmuştur. Bir omurgalı DNAsında en az 108 tane nükleotit bulunur. Bir insan hücresinin çekirdeğindeki DNA ipliği tamamen açılsa ve birbirine eklense uzunluğu yaklaşık bir metreyi bulur. Eğer vücudumuzda bulunan tüm hücreler DNAları aynı şekilde uç uca eklenebilseydi ipin uzunluğu 25 000 km olurdu. Milyonlarca nükleotit üçlü gruplar halinde birleştiği zaman, ifade gücü yüksek bir dil oluşur. Örneğin ; insan hücresinde 1 850 000 000 şifre depo edilebilmektedir. İşte yaşamın dili, ifade gücü çok zengin olan bir dildir. DNAda bulunan nükleotit zincirinden her birinin üzerindeki kalıba göre RNA molekülleri oluşur. Hücrenin han tip protein gereksinimi varsa o proteinini şifreleyen DNA baz dizisi kalıp görevi yapar. RNA molekülü kalıp görevi yapan DNA ipliğinin adeta tamamlayıcı bir ip parçası gibidir. Bu şekilde yüzlerce şifre ile donatılmış RNA molekülü oluşur. RNA molekülü stoplazmaya ve oradan da hücrenin protein üretim merkezi olan ribozomlara gider. RNA ribozoma yapışarak DNAdan aldığı şifreyi iletir. Ribozom, mesajdaki bilgilere göre protein sentezler. Böylece DNA molekülü hücreyi yönetmiş olur.
Her canlı türünün, hücresinde bulunan DNA molekülü farklı olduğundan; her canlının hücreleri farklı yönetilir. DNAdaki çeşitlilik kalıtsaldır. Bu nedenle her canlının hücresindeki DNA molekülleri farklıdır. Örneğin; bir insanın hücresindeki DNA molekülü bir köpeğinkinden farklıdır. Hatta bir insanın hücresindeki DNA molekülü diğer bir insanın DNA molekülünden de farklıdır. Bu nedenle her canlının kendine ait özellikleri vardır.

DNA GÖREVİ

Saçlı derimiz kemik derimiz kemik yapmaya ya da yağa dönüşmeye başladığı, çok can sıkıntısı olurdu kuşkusuz. Şimdi bir de kendinin dünyaya fare getirdiği ya da filin maymun doğurduğunu düşünün. Karmaşık sorular çıkmaz mıydı ortaya ?
Bu tür garipliklerin ortaya çıkması için kemik hücresinin kemik yapması, filin fil doğurması gerekir. Her hücre uzmanlaşmış ve işlediği doku için gerekli malzemeyi yapar. Öldüğü zaman, yerine aldığı hücreyi aynı görevi yürütür. Aynı şekilde üreme hücreleri, canlı yaratıkların kalıtımsal varlığın, bir bireyin soyundan yine aynı tür bireyler gelmesi için yenilere aktarır.
Canlı makineni düzeninden sorumlu olan bölüm hücrenin ortasında yani çekirdeğin kromozomları içinde bulunur. Gerçekte kromozomlar DNA yani deaksiribo nükleik asitten oluşmuştur. Bunlar tam anlamıyla kolita molekülleridir. Hücreyi yapım buyrukları verir ve kuşaktan kuşağa gerçek türün değişmezliğini sağlarlar.

ŞİFRELİ BİR MOLEKÜL

DNA hücre çekirdeğinin içinde çok boya olan ve kromozom adı verilen madde de yer alır. Nükleotit denilen iki element zincirinden oluşmuş çok büyük bir moleküldür. Dört tip nükleotit vardır. Adenin (A); timin (İ); stozin (S); guanin (G). Hücrelere üretmek zorunda oldukları şeyle ilgili gerekli komutları veren bu dört nükleotidin sıralanış düzenidir.
Her DNA molekülünde nükleotitlerin sırası, molekülün her iki zinciri üstünde belirli bir düzen gösterir. Nitekim adenin her zaman timinin ile, stozin de her zaman guanin ile birleşir. O halde zincirlerden birinin üstündeki nüleotit düzeni öteki zincirlerdeki nükleotitlerin de düzenini belirler. Ayrıca her iki zincir, sarmal biçimde birbirine sarılmıştır. Molekülün genel biçimi, sarmal çizen bir çift merdiveni andırır.
Logged

Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 108260
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 3
Nerden: Mersin
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #5 : Aralık 09, 2010, 08:25:53 ÖS »

SAOL TEŞEKKÜRLER ÖDEV İÇİN Cheesy Wink
Logged

emrebaba
  Yeni Üye
  *
  Avatar Yok
  Üye No: 108260
  Cinsiyet: Bay
  Mesleği: Öğrenci
  Mesaj Sayısı: 3
  Nerden: Mersin
  Puan: +0/-0

  Offline
  « Yanıtla #6 : Aralık 09, 2010, 08:32:00 ÖS »

  DNA’ nın Yapısı ve Özellikleri

  *  DNA molekülü sarmal (heliks) şeklinde kıvrılmış iki zincirli merdiven şeklinde bir moleküldür.
  *  Merdivenin kenarlarını deoksiriboz şekeri ve fosfat molekülleri meydana getirir. İki kolun arasındaki merdiven basamaklarında her zaman Guanin nükleotidin karşısına sitozin nükleotit gelirken, adenin nükleotidinin karşısına da timin nükleotit gelir. Hem adeninle timin, hem de guaninle sitozin zayıf hidrojen bağları ile birbirlerine bağlanırlar. DNA örneklerinde toplam pürin sayısı, toplam pirimidin sayısına (A + G = T + S) eşittir.
  *  DNA Çift zincirindeki nükleotitler hidrojen bağlarıyla bağlanır.
  *  Yine tüm DNA’larda adenin sayısı, timin sayısına (A = T), guanin sayısı da, sitozin sayısına (G = S) eşittir.


  Dna nedir, Yapısı, özellikleri |DNA dizilişi| Deoksiribonükleik asit

  Canlılarda bulunan karakterlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan,DNA adlı yönetici moleküldür.DNA ökaryot hücrelerde hücrenin çekirdeğinde yer alırken,prokaryot hücrelerde sitoplazmaya yayılmış halde bulunur.DNA nın yapısı ikili sarmal şeklindedir.  Bu yapı, James Watson ve Francis Crick adlı bilim adamları tarafından açıklanmıştır.O yüzden DNA modeli, Watson-Crick modeli olarak da anılmaktadır.

  Canlıda kalıtımla ilgili olan bilgiler yani şifreler DNA da yer alan nükleotit adlı birimlerin dizilişi sayesinde belirlenir.Bu dizilişin her canlıda hatta her farklı gende değişik olması ile canlılarda kalıtımla aktarılan özelliklerin çok çeşitli olması sağlanmaktadır.  DNA nın en önemli özelliklerinden birisi de kendini eşleyebilmesidir ( Replikasyon ). Bu eşleme sırasında meydana gelen bazı hatalar onarılabilmektedir fakat onarılamayan hatalar yani mutasyonlar,çeşitli hastalıklara veya canlının ölümüne neden olabilir.

  Mutasyonun başlıca nedenleri arasında da radyasyon ve bazı kimyasal maddeler gelmektedir. Eğer bu mutasyonlar üreme hücrelerinin DNA larında meydana gelmişse sonraki nesillere kalıtımla aktarılır.

  Kalıtımla geçebilen bazı hastalıklar arasında renk körlüğü, hemofili,yapışık parmaklılık,balık pulluluğu,pigment bozuklukları ( örneğin albino hastalığı ) verilebilir.

  Logged

  emrebaba
   Yeni Üye
   *
   Avatar Yok
   Üye No: 108260
   Cinsiyet: Bay
   Mesleği: Öğrenci
   Mesaj Sayısı: 3
   Nerden: Mersin
   Puan: +0/-0

   Offline
   « Yanıtla #7 : Aralık 09, 2010, 08:32:59 ÖS »

   DNA’ nın Yapısı ve Özellikleri

   *  DNA molekülü sarmal (heliks) şeklinde kıvrılmış iki zincirli merdiven şeklinde bir moleküldür.
   *  Merdivenin kenarlarını deoksiriboz şekeri ve fosfat molekülleri meydana getirir. İki kolun arasındaki merdiven basamaklarında her zaman Guanin nükleotidin karşısına sitozin nükleotit gelirken, adenin nükleotidinin karşısına da timin nükleotit gelir. Hem adeninle timin, hem de guaninle sitozin zayıf hidrojen bağları ile birbirlerine bağlanırlar. DNA örneklerinde toplam pürin sayısı, toplam pirimidin sayısına (A + G = T + S) eşittir.
   *  DNA Çift zincirindeki nükleotitler hidrojen bağlarıyla bağlanır.
   *  Yine tüm DNA’larda adenin sayısı, timin sayısına (A = T), guanin sayısı da, sitozin sayısına (G = S) eşittir.


   Dna nedir, Yapısı, özellikleri |DNA dizilişi| Deoksiribonükleik asit

   Canlılarda bulunan karakterlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan,DNA adlı yönetici moleküldür.DNA ökaryot hücrelerde hücrenin çekirdeğinde yer alırken,prokaryot hücrelerde sitoplazmaya yayılmış halde bulunur.DNA nın yapısı ikili sarmal şeklindedir.   Bu yapı, James Watson ve Francis Crick adlı bilim adamları tarafından açıklanmıştır.O yüzden DNA modeli, Watson-Crick modeli olarak da anılmaktadır.

   Canlıda kalıtımla ilgili olan bilgiler yani şifreler DNA da yer alan nükleotit adlı birimlerin dizilişi sayesinde belirlenir.Bu dizilişin her canlıda hatta her farklı gende değişik olması ile canlılarda kalıtımla aktarılan özelliklerin çok çeşitli olması sağlanmaktadır.   DNA nın en önemli özelliklerinden birisi de kendini eşleyebilmesidir ( Replikasyon ). Bu eşleme sırasında meydana gelen bazı hatalar onarılabilmektedir fakat onarılamayan hatalar yani mutasyonlar,çeşitli hastalıklara veya canlının ölümüne neden olabilir.

   Mutasyonun başlıca nedenleri arasında da radyasyon ve bazı kimyasal maddeler gelmektedir. Eğer bu mutasyonlar üreme hücrelerinin DNA larında meydana gelmişse sonraki nesillere kalıtımla aktarılır.

   Kalıtımla geçebilen bazı hastalıklar arasında renk körlüğü, hemofili,yapışık parmaklılık,balık pulluluğu,pigment bozuklukları ( örneğin albino hastalığı ) verilebilir.

    Shocked
   Logged

   emrebaba
    Yeni Üye
    *
    Avatar Yok
    Üye No: 155606
    Cinsiyet: Bay
    Mesleği: Öğrenci
    Mesaj Sayısı: 1
    Nerden: Sinop
    Puan: +0/-0

    Offline
    « Yanıtla #8 : Ekim 12, 2011, 10:03:19 ÖS »

    saqolunn beylerrr  Grin Smiley Wink Cheesy Grin Angry Sad Shocked Cool Huh? Roll Eyes Tongue Embarrassed Lips Sealed Undecided Kiss Cry[/color]
    Logged

    K.ATATÜRK
    Etiket: dna nedir  dna yapısı  dna modeli  dna testi  dna görevleri  dna özellikler 
      Sayfa: [1]  
      Bu Konuyu Gönder  
     
    Gitmek istediğiniz yer:      Planlar ve Haftalar

    Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Map I Reklam Web Stats

    MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

    XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!