Edubilim Forumları - www.edubilim.com
Duyurular:
 
*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Ekim 23, 2014, 12:37:46 ÖÖ


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


...::: EDuBiLiM :::...

  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
Gönderen Konu: Johannes Kepler Kimdir - Hayatı - Çalışmaları Hakkında Bilgiler  (Okunma Sayısı 22438 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 190
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1369
Nerden: Erzincan
Puan: +35/-13

WWW
Offline

« : Mart 18, 2009, 01:30:49 ÖÖ »


Aşağıda, Ünlü bilim adamlarında Johannes Keplerin hayatı , çalışmaları hakkında bilgiler Edubilim tarafından sizler için biraraya getirilmiştir. Sizde bu konuda bildikleriniz bizimle paylaşırsanız memnun oluruz....

Johannes Kepler

Alman astronom, fizikçi ve matematikçi
Doğum    27 Aralık 1571
Almanya
Ölüm    15 Kasım 1630
Almanya


Johannes Kepler (d. 27 Aralık 1571 - ö. 15 Kasım 1630), Alman gökbilimci, fizikçi ve matematikçi.
Logged

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 190
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1369
Nerden: Erzincan
Puan: +35/-13

WWW
Offline
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2009, 01:32:12 ÖÖ »

 
Johannes Kepler'in Biyografisi

Kepler 1571 yılında Almanya'nın güneyinde bulunan Weil'da doğdu. Çocukluğunda çok hasta olmasından dolayı ellerinde ve gözlerinde kalıcı bozukluk olmuştu. Buna rağmen Tübingen Üniversitesi'ne girdi ve öğrenim gördü. 1591'de yüksek lisans derecesi aldı. Graz'da matematik profesörlüğü yaptı. Bu dönemde yazdığı Mysterium cosmographicum (Evrenin Gizleri, 1596) adlı yapıtında açıkladığı gezegen sistemiyle ünlü astronomlar arasına katıldı. 1598'de Graz'daki protestanların kenti terk etmelerinin istenmesi üzerine Kepler dönemin ünlü astronomu olan ve Prag'da devlet matematikçisi olarak çalışan Danimarkalı astronom Tycho Brahe'nin çağrısıyla Prag'a yerleşti. Tycho'nun ölümü üzerine İmparator II. Rudolf tarafından onun yerine atandı. Tycho Brahe'nin derlediği değerli astronomik gözlemlerden yararlanan Kepler, gezegenlerin hareketleriyle ilgili çalışmaları sırasında Mars'ın yörüngesini incelerken kendi adıyla anılan yasaların ilk ikisini buldu. II. Rudolf'un yerine geçen kardeşi, Kepler'i Yukarı Avusturya devletleri matematikçisi olarak atadı. Linz'de kaldığı 14 yıl içinde iki kitap yazan Kepler, burada üçüncü yasasını keşfetti.

1626'da Avusturya'da Protestanlara karşı başlayan yıldırma ve baskı, Kepler'in önce Ulm, daha sonra Regensburg kentlerinde zor bir hayat sürmesine neden oldu.

1627'de Tabulae Rudophinae (Rudolf Cetvelleri) başlığı altında gezegenlerin temel tablolarını yayınladı. Kepler, astroloji gibi mistik olaylara inanmasına karşın astronomi bilimine olan büyük katkılarıyla bu bilimin çehresini değiştirdi.

1629'da Silezya'ya çağrıldı. Orada bir yıl çalıştıktan sonra, 1630 yılında Almanyanın Regensburg kentinde öldü.

Kaynak : wikipedia.org
Logged

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 190
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1369
Nerden: Erzincan
Puan: +35/-13

WWW
Offline
« Yanıtla #2 : Mart 18, 2009, 01:34:59 ÖÖ »Babası yoksul bir paralı asker, annesi de bir hancının kızıydı. Başlangıçtan beri bozuk olan sağlığının üç yaşında yakalandığı ve gözleriyle ellerinin zayıf kalmasına neden olan, çicek hastalığından sonra daha da kötüleşmesi nedeniyle ailesi din adamı olarak yetiştirilmesine karar verdi. Çok yoksul bir aileden gelmesine karşın üstün zekasıyla küçük yaşta dikkatleri çeken Kepler, Württemberg dükünün yardımıyla Tübingen Universite'sinde sürdürdüğü öğrenimini 1588 de bitirdi. 1591'de aynı üniversitede lisansüstü çalışmasını tamamladı. Michael Mästlin'in Tübingen'deki astronomi derslerini izleyerek Copernik sistemini benimsemesi Keplerin sonraki yaşamı açısından önemli bir dönüm noktası oldu. Daha sonra başladığı ilahiyat öğreniminin son yılında iken Graz'da ki Lutherci lisede boşalan matematik öğretmenliğine atandı. Böylece ilahiyat öğrenimini bırakmış oldu.

1594'te gittiği Graz'da evrenin yapısına ilişkin araştırmalarına başladı. Platoncu felsefenin ve Pythagorasçı matematiğin etkisiyle evrende var olduğuna inandığı matematiksel uyumu ortaya koymaya çalıştı. Bu amaçla eski yunalılardan beri bilinen ve Platon cisimleri olarak adlandırılan beş düzgün çokyüzlüden yararlanmayı düşündü. Uzay da yalnız bu beş düzgün çokyüzlünün var olabileceği eski yunanlılarca kanıtlanmıştı. Bu beş düzgün çokyüzlü şunlardı. Dörtyüzlü (yüzleri dört eşkenar üçgen olan piramid),küp,sekizyüzlü(sekiz eşkenar üçgen), onikiyüzlü(oniki düzgün beşgen) ve yirmi yüzlü(yirmiş eşkenar üçgen). Bu çok yüzlüler köşelerinden geçen birer küre içine yerleştirilebildikleri gibi bunların içine yüzlerine orta noktalarından teğet olacak biçimde birer küre yerleştirilebilir. Copernik astronomisi her biri bir küre üzerinde dolanan altı gezegen tanıyordu. Kepler bu altı gezegenin üzerinde dolandığı kürelerin aralarında beş ploton cismi bulunacak biçimde iç içe yerleşmiş durumda olduklarını öne sürdü.

Kepler 1600'de, o sıralarda imparatorluk matematikçiliğine atanan Tycho Brahe'nin yanına gitti ve onun asistanı oldu. Brahe ertesi yıl ölünce imparatorluk matematikçiliğine atandı. Kepler yıldızların insanların yaşamlarını yönlendirdiği yolundaki boş inancı redetmesine karşın, evren ile insan arasında belirli bir uyum olduğuna inanıyordu ve astrolojiye dayanan öngörüleriyle ün yapmıştı. Tycho Brahe'nin araştırma grubunda Kepler'e Mars'ın incelemesi görevi verilmişti. Ama o önce ışığın atmosferde kırılması olgusunu incelemek gerektiği kanısına vardı. Dış uzaydaki gökcisimlerinden gelen ışık ışınlarının, Yeri çevreleyen yoğın atmosfere girdiklerinde nasıl kırıldığı konusundaki araştırmalarının sonuçlarını Ad vitellionem Paralipomena Quibus Astronomiae Pars Optica Traditur(astronomideki optik konuların incelenmesi konusunda Vitellio'ya ek) gibi alçakgönüllü bir başlık altında yayımladı.Brahe'nin gözlem sonuçlarını dairelerden oluşan ve düşünebildiği her türden yörünge biçimine uydurmaya çalışıp başarıya ulaşamayan Kepler, Kopernik'in görüşlerinden de esinlenerek, dairesel olmayan yörüngeleride ele aldı. Ve doğru sonuca ulaştı. Mars odaklarından birinde Güneş bulunan eliptik bir yörüngede dolanıyordu. Gezegenler yörüngede dolanırken eşit zaman aralıklarında eşit yol almıyordu ama gezegeni güneşe birleştiren doğru parçası eşit zaman aralıklarında eşit alanlar tarıyordu Bu iki yasa bügün Kepler'in birinci ve ikinci yasası olarak bilinir. Keplarin üçünçü yasası ise Gezgenlerin güneşe olan ortalama uzaklıklarının üçünçü kuvveti , yörüngedeki dolanma sürelerinin k****iyle orantılıdır. Bu üç yasa yarım yüzyıl sonra Isaac Newton'un evrensel kütle çekimi yasasını bulmasında belirleyici rol oynamıştır.

 
Kaynak : Ana Britannica

Anahtar Kelimeler : kopernic kimdir kopernic kepler kimdir johannes kepler hayati kepler kısa hayatı johan keplerin hayatı kepler hayati brahe kimdir johan kepler johannes kepler in hayatı yohan kepler kepler in hayatı johannes kepler kimdir keplerin hayatı yohan kepler kimdir kepler hayatı
Ekteki Dosyalar Burada


« Son Düzenleme: Mart 18, 2009, 01:36:53 ÖÖ Gönderen: edubilim » Logged

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 190
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1369
Nerden: Erzincan
Puan: +35/-13

WWW
Offline
« Yanıtla #3 : Mart 18, 2009, 01:38:59 ÖÖ »

JOHANNES KEPLER


     Johannes Kepler (1571-1630)’e “ astronominin prensi “ demek yeridir. Bilimsel gelişmeye katkısı kendini iki şekilde gösterir: ilki güneş sistemi ile ilgili bulguları ile kapsamlı Newton teorisinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. İkincisi hipotez veya teorilerin gözlemsel olgulara uygun düşmesi üzerindeki ısrarı ile bilimsel metot anlayışını yeni bir düzeye çıkarır. Tycho Brahe ile tanışır ve gözlemevinde asistan olarak çalışır Tycho’nun ölmesinden sonra ona kalan gözlemsel verileri layıkı ile değerlendirir ve 1609’ da Yeni Astronomi kitabını yayınlar. Gezegenlerle ilgili üç kanun bulunur.

1-Bir gezegen, odaklarından birinde güneş olan elips çizer.

2-Bir gezegenin güneşe birleştiren doğru parçası eşit sürelerde eşit alanlar kateder. (İkinci gezegenlerin yörüngelerindeki hareket hızlarıyla ilgilidir. Buna göre gezegenin güneşe yakın geçtiği yerde hızının arttığı, uzak geçtiği yerlerde düştüğü anlaşılmaktadır.)

3-Bir gezegenin yörüngesini tamamlamak için geçirdiği sürenin karesi, onun güneşe olan ortalama uzaklığının küpü ile orantılıdır.

Keplerin gerçek bilim adamı olarak büyüklüğünü en başta şu iki özelliği kanıtlamaktadır.

1-Kaynağını antik otoritelerden alan bazı düşünce veya inançların yanlış olabileceğini görmek ve bunları ortaya koyabilecek kadar dürüst ve cesur olmak.

2-Son tahlilde  beğeni ve eğilimlerimize uyan birtakım düşünce veya teorilere değil, fakat nesnel ve olgusal verilere bağlı kalmak, teorilerimizi olgulara tam uyacak şekilde değiştirmekten, ne pahasına olursa olsun, kaçınmamak.
Kaynak : history.hacettepe.edu.tr
Ekteki Dosyalar Burada


Logged

Edu Sohbet  - Edubilim Sohbet Bölümü Sonunda Açıldı -  Giriş Yapmak İçin Tıklayın - Edu Sohbet

Edu Depo Açıldı... Ücret yok!  Limit Yok! Be
Uzman Üye
*****
Avatar Yok
Üye No: 36
Mesaj Sayısı: 641
Puan: +2/-1

Offline
« Yanıtla #4 : Nisan 15, 2009, 03:17:21 ÖÖ »

Johannes Kepler hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...Ellerinize sağlık...
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 10087
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 43
Nerden: Türkiye İçi
Puan: +1/-0

Offline
« Yanıtla #5 : Mayıs 31, 2009, 12:10:31 ÖÖ »

johannes kepler kimdir , johannes kepler hakkında bilgi , johannes kepler biyografisi, johannes kepler biyografi, johannes kepler neyi icat etti , johannes kepler sözleri, johannes kepler hayatı , johannes kepler hayatı hakkında, buluşları, johannes kepler buluşu , johannes kepler icadı , johannes kepler vikipedi
Logged
Editor
Uzman Üye
*****
Üye No: 8994
Cinsiyet: Bayan
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 4599
Puan: +55/-20

WWW
Offline
« Yanıtla #6 : Eylül 26, 2009, 06:50:30 ÖÖ »

TeŞeKkÜrLeR pAyLaŞıM iÇiN ..
Logged]
Sevgilerin en güzeli seni sevmek,
Özlemlerin en güzeli seni özlemek
Ve hayatın tadı sabah kalktığımda
Senin varolduğunu bilmek...
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2012, 09:17:01 ÖS »

Beğendim ama çok uzun olmuş.Yinede yazanın ellerine sağlık  Cheesy  Cheesy  Cheesy
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2012, 09:18:39 ÖS »

He bu arada tebrikler 100 aldım  Grin  Grin  Grin  Grin  Grin thumbup2
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2012, 09:20:50 ÖS »


Kepler Kanunları
Tarih Boyunca Birçok Bilim Adamı Astronomi Ile Uğraşmıştır. Milattan önce Yaşayan Eratostanes Ve Aristarchus Ile Milattan Sonra Astronomi üzerinde çalışan Ptolemy Ve Copernic Bu Bilim Adamları Arasında Sayılabilir. Copernic’ten Sonra Danimarkalı Bir Bilim Adamı Olan Tycho Brahe Astronomide çok önemli çalışmalar Yapmıştır. Brahe’nin ölçme Konusundaki Ustalık Ve Duyarlılığı Kendi çağdaşı Olan Kepler’de Yoktu. Kepler’in üstün Yanı Matematiksel Yapılara Nüfuz Kabiliyetidir. Başlangıçta Kendisini Din Ve Felsefe Ilgilendiriyordu. Fakat Parasal Sıkıntılarını Hafifletmek Için, Açık Bulunan Bir Astronomi Kürsüsünde Ders Vermeye Başlayan Kepler, öğrendiği Astronomi Konularındaki Altyapı Eksikliğini Farketti. Bu Eksikliği Gidermek Için De çalışmalarını Yoğunlaştırdı.
Kepler; Yerküre,merkür,venüs,mars,jüpiter,satürn’ü Gezegen Olarak Düşünüyordu. Başlangıçta En çok Ilgilendiği Konu Neden Altı Gezegen Olduğuydu. Bunu Açıklamak Için Geometrik çözümler Aradı. Brahe’nin ölçümlerine Dayanarak Gezegenlerin Yarıçapları Arasında Bir Ilişki Bulmaya çalıştı. Bu Hesapları Copernic Modeline Göre Yapıyordu. Yaptığı Ilk çalışmaların Sonucunda Düzgün Katı Yüzlülerle Copernic Sistemini Uygunlaştırmayı Başardı. Bir Kitap Halinde çalışmalarını Yayınlayarak Brahe’nin Dostluğunu Kazandı. Fakat Bu Açıklama Yalnızca Estetik Açıdan Değerli Olup Bilimsel Bir Nitelik Taşımamaktaydı.
Brahe öldükten Sonra Kepler, Mars Gezegeni Yörüngesi üzerinde Yoğunlaştı. Tycho’ Nun Bıraktığı ölçümlere Güvenerek Mars’ın Yörüngesinin Dairesel Olmadığını Açıklığa Kavuşturdu Ve Nasıl Olduğunu Tespit Etmeye çalıştı. Bunu Yapmak Için çalıştığı Sırada Dünya’nın Hareketi Sırasında Uzayda Hızının Sabit Olmadığını Gösterdi. Bu Değişimi Güneş’in Etkisine Bağlı Olarak Açıklayan Kepler Bu Yasayı şu şekilde Ifade Etmişti:”güneş’ten Gezegene Uzanan çizgi Eşit Zaman Arlıklarında Eşit Alan Tarar.” Kepler Bunun Sebebini Güneş’in Manyetik Etkilerine Bağlıyordu. Fakat Bunun üzerinde Fazla Durmadan Doğru Olduğunu Gördüğü Bu Kuralı Daha Sonraki çalışmalarında Kullandı. Bu Kanunu Bugün Biz De Doğruluyoruz.
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2012, 09:22:34 ÖS »

iyiymiş
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2012, 09:23:04 ÖS »

beğendim
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2012, 09:23:47 ÖS »

Uzman olmak için yorum atıyorum
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #13 : Nisan 08, 2012, 09:25:13 ÖS »

nese güzel harbıden
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #14 : Nisan 08, 2012, 09:25:44 ÖS »

güzel
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #15 : Nisan 08, 2012, 09:31:25 ÖS »

beğendim
Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #16 : Nisan 08, 2012, 09:31:46 ÖS »

Logged
Yeni Üye
*
Avatar Yok
Üye No: 176973
Cinsiyet: Bay
Mesleği: Öğrenci
Mesaj Sayısı: 11
Nerden: İstanbul
Puan: +0/-0

Offline
« Yanıtla #17 : Nisan 08, 2012, 09:35:30 ÖS »

Logged
Etiket: johannes kepler  kepler kimdir   keplerin hayatı   keplerin biyografisi 
  Sayfa: [1]  
  Bu Konuyu Gönder  
 
Gitmek istediğiniz yer:  Planlar ve Haftalar

Edubilim I Urllist I Etiketler I Rss I Google Etiketleri I Site Map I Reklam Web Stats

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!